RPH Bm
Di sini pula RPH Bm yang saya ingin kongsikan
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh : 14 Mac 2015
Masa : 12.15 - 1.15 pagi
(60 minit)
Tema : Kebersihan dan kesihatan
Tajuk : Kesihatan Kita
Tahun : 4 Pintar ( Lelaki : 10
orang dan perempuan : 16 orang )
Kemahiran : Lisan (Mendengar dan Bertutur)
Standard Kandungan : 1.6
Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu
perkara daripada pelbagaI sumper dengan tepat
secara
bertatasusila
Standard pembelajaran:-
1. 6.1Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang sesuai
dengan
tempat tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
Standard
Prestasi : Berkomunikasi secara bertatasusila dengan
menggunakan
kata
dan ayat yang gramatis bagi menyatakan
permintaan,
memperolehi
dan menyampaikan maklumat yang tepat dan
mengemukakan pendapat pada tahap kukuh.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat
I.
Menghuraikan pendapat dengan
tepat dan teliti berdasarkan ransangan kata yang diberi..
II.
Menyatakan isi penting teks
yang dibaca.
Sistem Bahasa
·
Tatabahasa - Kata
Nama Am
·
Kosa Kata (makna
perkataan) - mahal, tenat, gagal, mewah
dan anggun
Pengisian Kurikulum
·
Ilmu : Sains,
Perubatan, Astronomi.
·
Nilai Murni :
Kerajinan. Rasional, Berdikari
·
Kewarganegaraan : Mengetahui keistimewaan ulam-ulaman tempatan.
·
Peraturan Sosiobudaya :
Sopan santun
·
KBAT : Kemahiran berfikir
- menyelesaikan masalah
- Membezakan
fakta dengan pendapat
Kecergasan pelbagai -
Naturalis
Pemulihan
: Menyebut perkataan-perkatan tertentu dengan
lancar dan betul
Pengayaan : Mengenalpasti Kata Nama Am yang ada.
Bahan
sumber Pengajaran dan Pembelajaran
·
Lirik lagu dan kompang
·
Bahan Bercetak :
Petikan cerita
. : Lembaran kerja
Kad gambar
Pengetahuan Sedia
Ada :
1. Cara menjaga kebersihan diri
2. Pernah turut seta dalam
majlis gotong royong
membersih kawasan setempat..
AKTIVITI
PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|
Set Induksi
5 minit
|
Pemasangan lagu daripada kaset
|
1.
Guru mempamerkan senikata
lagu “Bangun Pagi” di skrin
2.
Murid menyanyi lagu
tersebut bersama-sama secara kelas dengan iringan muzik.
3.
Murid menyanyi lagu dengan
paluan kompang secara beramai-ramai.
4.
Guru dan murid bersoal
jawab tentang aktiviti menjaga kebersihan yang terdapat dalam tayangan gambar
yang disediakan.
|
Kemahiran berfikir :-
Menjana idea.
Ilmu :-
Kebersihan diri
KSB :-
Lirik lagu
Kad gambar
Kaset
Didik Hibur
|
|
Langkah 1
12 init
|
Gambar-gambar cara menjaga kebersihan diri
|
1.
Murid mendengar teks
petikan yang disampaikan oleh guru.
2.
Guru meminta salah seorang
murid untuk membaca petikan secara kelas
3.
Berdasarkan petikan yang
diberi, jawab soalan-soalan berikut secara lisan
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Petikan artikel bertajuk kesihatan kita
Nilai :-
Kebersihan fizikal
Kebersihan diri
Bertanggungjawab
KSB :-
Kad gambar
Lebaran artikal
EMK :- Kreativiti dan Inovasi
Kecerdasan Pelbagai :- interpersonal,
Verbal linguistic
Pembelajaran kendiri
|
|
Langkah 2
17 minit
|
Perbincangan
Tajuk Perbincangan
Kumpulan 1 – Kebersihan diri.
Kumpulan 2 – Kebersihan Alam Sekitar
Kumpulan 3 – Kebersihan Makanan
Kumpulan 4 –Kebersihan air
|
1.
Bahagikan kelas kepada
empat kumpulan.
2.
Setiap kumpulan
mengandungi 5 orang pelajar
3.
Setiap kumpulan
dikehendaki membincangkan dengan lebih mendalam tentang tema “Kebersihan dan Kesihatan yang baik.
4.
Buat catatan ringkas dan
lengkap mengenainya.
5.
Setiap kumpulan diarahkan
untuk membuat Peta i- Think
|
Nilai :-
Kebersihan fizikal
Kerjasama
Pendidikan alam sekitar :-
Bertanggungjawab terhadap kebersihan alam sekitar
KSB :-
Kad arahan setiap kumpulan
|
|
Langkah 3
20 minit
Pemulihan
|
Pembentukan 4 peta pemikiran (i-Think)
Aktiviti :- Menggabungkan ayat-ayat
|
1.
Murid memaparkan catatan
ringkas yang dibuat dalam bentuk peta pemikiran.
Tajuk : Kebersihan Diri
Kumpulan
2 peta pokok
---------------
--------------
---------------------------- --------------- ------------
Tajuk : Kebersihan Alam Sekitar
Kumpulan 3 Peta Pelbagai
Alir
Tajuk :- Kebersihan Makanan
Kumpulan 4:- Peta
Bulat
Tajuk :- Kebersihan Air
2.
Perbincangan dalam
kumpulan
3.
Gabungkan ayat-ayat berikut
supaya menjadi beberapa idea yang sempurna.
Kebersihan
Rumah
|
4 Jenis peta pemikiran
EMK :-
Kreativiti dan Inovasi
KKT :-
Kemahiran berfikir.
KBAT:-
Menilai
Didik Hibur, Kecerdasan Pelbagai ( Verbal linguistic ,
visual ruang, interpersonal ).
Nilai :-
Kebersihan fizikal, kesyukuran, kerjasama,
bertanggungjawab
Pendidikan Alam Sekitar :- Bertanggungjawab terhadap
kebersihan persekitaran.
|
|
Pengayaan
|
Memilih isi /
pokok cerita
|
Ø Membersihkan tingkap’
Ø Mengelap meja’
Ø Menyapu lantai
Ø Membersihkan tandas
Ø Tidak membuang sampah merata-rata.
Ø Menyimpan barang-barang yang digunakan di tempat asalnya
Ø Menyusun kerusi, meja dan perkakas lain dengan teratur.
Ø Membersihkan halaman rumah
·
Langkah
pertama untuk mengekalkan kesihatan yang baik ialah menjaga kebersihan diri
iaitu menjaga kebersihan kulit, muka. Tangan. Kak dan lain-lain.
Pokok ceritanya ialah :-
·
Kita
mesti memelihara kulit kita dengan baik.
Kulit merupakan bahagian badan kita yang paling luar.
Pokok ceritanya ialah :-
·
Jika segala
kekotoran tidak dibersihkan bukan sahaja badan berbau busuk tetapi kita mudah
mendapat pelbagai penyakit.
Pokok ceritanya ialah :-
·
Muka
adalah bahagian pertama badan kita yang akan dilihat oleh orang apabila
bertemu. Kita mesti membersihkannya setiap hari.
Pokok ceritanya ialah :-
|
|
|
Penutup
|
Membuat Rumusan :-
Laporan spontan daripada setiap kumpulan.
|
1.
mempersembahkan hasil
perbincangan dalam bentuk pemikiran yang telah siap.
2.
Ahli kumpulan memberi
respon kepada soalan-soalan atau pandangan daripada kumpulan lain.
3.
Menyatakan mesej serta
nilai-nilai yang terdapat dalam peta pemikiran tersebut
4.
Murid membuat rumusan..
|
Ilmu :- Pendidikan Kesihatan
Nilai :- Menjaga kesihatan, Toleransi dan bekerjasama.
EMK :- Kreativiti dan Inovasi, TMK
KBAT :- Menjana Idea
TKP :- Verbal Linguistik,. interpersonal
|
Refleksi
What is a casino? | DRMCD
ReplyDeleteA casino refers 광명 출장마사지 to one of a kind in which all players are provided a casino. 광주 출장안마 It is 부천 출장마사지 a casino where the player is given 창원 출장샵 three options: Play for cash and win 서울특별 출장안마 for free,