RPH Bm

Di sini pula RPH Bm yang saya ingin kongsikan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh                         : 14 Mac 2015
Masa                          : 12.15 - 1.15 pagi (60 minit)
Tema                          :  Kebersihan dan kesihatan
Tajuk                          :  Kesihatan Kita
Tahun                        :  4 Pintar ( Lelaki  :  10 orang dan perempuan  :  16 orang )
Kemahiran                : Lisan (Mendengar dan Bertutur)
Standard Kandungan   :  1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu
                                        perkara daripada pelbagaI sumper dengan tepat secara
                                        bertatasusila
Standard pembelajaran:- 1. 6.1Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang sesuai
                                         dengan tempat tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
Standard Prestasi         :  Berkomunikasi secara bertatasusila dengan menggunakan
                                        kata dan ayat yang  gramatis bagi menyatakan permintaan,
                                       memperolehi dan menyampaikan maklumat yang tepat dan
                                       mengemukakan pendapat pada tahap kukuh.
Objektif                       :  Pada akhir pengajaran murid dapat
                                                         I.        Menghuraikan pendapat dengan tepat dan teliti berdasarkan ransangan kata yang diberi..
                                                        II.        Menyatakan isi penting teks yang dibaca.

 Sistem Bahasa
·         Tatabahasa   -  Kata Nama Am
·         Kosa Kata (makna perkataan)  - mahal, tenat, gagal, mewah dan anggun
Pengisian Kurikulum
·         Ilmu   :  Sains, Perubatan, Astronomi.
·         Nilai Murni  :  Kerajinan. Rasional, Berdikari
·         Kewarganegaraan :  Mengetahui keistimewaan ulam-ulaman tempatan.
·         Peraturan Sosiobudaya : Sopan santun
·         KBAT : Kemahiran berfikir -  menyelesaikan masalah
-       Membezakan fakta dengan pendapat
                     Kecergasan pelbagai - Naturalis
Pemulihan               : Menyebut perkataan-perkatan tertentu dengan lancar dan betul 
Pengayaan              : Mengenalpasti Kata Nama Am yang ada.                                                                
Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran
·         Lirik lagu dan kompang
·         Bahan Bercetak     :  Petikan cerita
.                             :   Lembaran kerja
                                    Kad gambar
Pengetahuan Sedia Ada   :  1.   Cara menjaga kebersihan diri
                                             2.   Pernah turut seta dalam majlis gotong royong
                                                   membersih kawasan setempat..



                                    AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
5 minit
Pemasangan lagu daripada kaset
1.    Guru mempamerkan senikata lagu “Bangun Pagi” di skrin
2.    Murid menyanyi lagu tersebut bersama-sama secara kelas dengan iringan muzik.
3.    Murid menyanyi lagu dengan paluan kompang secara beramai-ramai.
4.    Guru dan murid bersoal jawab tentang aktiviti menjaga kebersihan yang terdapat dalam tayangan gambar yang disediakan.

Kemahiran berfikir :-
Menjana idea.

Ilmu :-
Kebersihan diri

KSB :-
Lirik lagu
Kad gambar
Kaset

Didik Hibur
Langkah 1
12  init

Gambar-gambar cara menjaga kebersihan diri



1.    Murid mendengar teks petikan yang disampaikan oleh guru.
2.    Guru meminta salah seorang murid untuk membaca petikan secara kelas
3.    Berdasarkan petikan yang diberi, jawab soalan-soalan berikut secara lisan
*      Apakah yang dimaksudkan dengan kesihatan mengikut pentaksiran WHO ?
*      Bagaimanakah kesihatan yang baik bagi seseorang
*      Mengapakah kesihatan yang begitu penting kepada kehidupan kita sehari-hari?
*      Bagaimanakah caranya kita memperolehi otak cergas?
*      Bagaimanakah kita memperolehi kesihatan fizikal dan mental yang baik?
*      Apakah kesan yang diperolehi daripada badan yang tidak cergas?
*      Apakah kesan yang diperolehi daripadaa badan yang tidak cergas?.
*      Apakah faktor-faktor yang mempengaruhi kesihatan seseorang?.


Petikan artikel bertajuk kesihatan kita

Nilai :-
Kebersihan fizikal
Kebersihan diri
Bertanggungjawab

KSB :-
Kad gambar
Lebaran artikal

EMK :- Kreativiti dan Inovasi

Kecerdasan Pelbagai :- interpersonal,
Verbal linguistic
Pembelajaran kendiri
Langkah 2
17 minit
Perbincangan
Tajuk Perbincangan

Kumpulan 1 – Kebersihan diri.

Kumpulan 2 – Kebersihan Alam Sekitar
Kumpulan 3 – Kebersihan Makanan

Kumpulan 4 –Kebersihan air
1.    Bahagikan kelas kepada empat kumpulan.
2.    Setiap kumpulan mengandungi 5  orang pelajar
3.    Setiap kumpulan dikehendaki membincangkan dengan lebih mendalam tentang tema “Kebersihan  dan Kesihatan yang baik.
4.    Buat catatan ringkas dan lengkap mengenainya.
5.    Setiap kumpulan diarahkan untuk membuat Peta i- Think

Nilai :-
Kebersihan fizikal
Kerjasama

Pendidikan alam sekitar :-
Bertanggungjawab terhadap kebersihan alam sekitar

KSB :-
Kad arahan setiap kumpulan                
Langkah 3
20 minit










































Pemulihan
Pembentukan 4  peta pemikiran (i-Think)










































Aktiviti :- Menggabungkan ayat-ayat
1.    Murid memaparkan catatan ringkas yang dibuat dalam bentuk peta pemikiran.

Kumpulan 1 peta buih
 







Tajuk : Kebersihan Diri

Kumpulan 2  peta pokok
      ____________

       _____________________

_________    _______   _________

---------------    --------------   ----------------------------   ---------------   ------------

Tajuk : Kebersihan Alam Sekitar
Kumpulan 3 Peta Pelbagai Alir
 






Tajuk :- Kebersihan Makanan
Kumpulan  4:-  Peta Bulat







Tajuk :- Kebersihan Air

2.    Perbincangan dalam kumpulan
3.    Gabungkan ayat-ayat berikut supaya menjadi beberapa idea yang sempurna.
Gambar Ahli Keluarga sedang membersihkan  rumah.  Rujuk Lampiran
 




Kebersihan Rumah

4 Jenis peta pemikiran

EMK :-
Kreativiti dan Inovasi

KKT :-
Kemahiran berfikir.
KBAT:-
Menilai
Didik Hibur, Kecerdasan Pelbagai ( Verbal linguistic , visual ruang, interpersonal ).

Nilai :-
Kebersihan fizikal, kesyukuran, kerjasama, bertanggungjawab


Pendidikan Alam Sekitar :- Bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran.


















Pengayaan














Memilih isi /
 pokok cerita
Ø  Membersihkan tingkap’
Ø  Mengelap meja’
Ø  Menyapu lantai
Ø  Membersihkan tandas
Ø  Tidak membuang sampah merata-rata.
Ø  Menyimpan barang-barang yang digunakan di tempat asalnya
Ø  Menyusun kerusi, meja dan perkakas lain dengan teratur.
Ø  Membersihkan halaman rumah

·         Langkah pertama untuk mengekalkan kesihatan yang baik ialah menjaga kebersihan diri iaitu menjaga kebersihan kulit, muka. Tangan. Kak dan lain-lain.
Pokok ceritanya ialah :-
·         Kita mesti memelihara kulit kita dengan baik.  Kulit merupakan bahagian badan kita yang paling luar.
Pokok ceritanya ialah :-
·         Jika segala kekotoran tidak dibersihkan bukan sahaja badan berbau busuk tetapi kita mudah mendapat pelbagai penyakit.
Pokok ceritanya ialah :-
·         Muka adalah bahagian pertama badan kita yang akan dilihat oleh orang apabila bertemu. Kita mesti membersihkannya setiap hari.
Pokok ceritanya ialah :-

Penutup
Membuat Rumusan :-
Laporan spontan daripada setiap kumpulan.
1.    mempersembahkan hasil perbincangan dalam bentuk pemikiran yang telah siap.
2.    Ahli kumpulan memberi respon kepada soalan-soalan atau pandangan daripada kumpulan lain.
3.    Menyatakan mesej serta nilai-nilai yang terdapat dalam peta pemikiran tersebut
4.    Murid membuat rumusan..
Ilmu :- Pendidikan Kesihatan
Nilai :- Menjaga kesihatan, Toleransi dan bekerjasama.
EMK :- Kreativiti dan Inovasi, TMK
KBAT :- Menjana Idea
TKP :- Verbal Linguistik,. interpersonal

Refleksi

Comments

  1. What is a casino? | DRMCD
    A casino refers 광명 출장마사지 to one of a kind in which all players are provided a casino. 광주 출장안마 It is 부천 출장마사지 a casino where the player is given 창원 출장샵 three options: Play for cash and win 서울특별 출장안마 for free,

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

RPH matematik tahun 2